Bezpieczna podróż z dzieckiem

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Podróżując z dzieckiem samochodem, koniecznie należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Na szczęście już kilka lat temu wprowadzone zostały przepisy, w związku z którymi dzieci muszą być przewożone w fotelikach.

Jak wybrać fotelik samochodowy, aby najlepiej spełnił swoją rolę?

Fotelik samochodowy zapewnia bezpieczną podróż dzieciom. Jak wybrać fotelik samochodowy, aby był najlepszy? Przede wszystkim najważniejsze jest, aby był on dostosowany do wagi dziecka. Jakie jeszcze wskazówki pomogą w podjęciu decyzji jak wybrać fotelik samochodowy pod względem wagi dziecka? Oczywiście przed zakupami optymalnie jest dziecko zważyć. W sklepach dostępne są foteliki przeznaczone dla dzieci, które ważą mniej niż 13 kilogramów – są to foteliki z grupy 0/0+. Zostały one specjalnie opracowane z myślą o bezpiecznym przewożeniu noworodków i niemowląt. Foteliki z tej grupy należy montować tylko tyłem do kierunku jazdy – malców, które ważą od 9 do 18 kilogramów. Foteliki te mają własne pasy. W zależności od modelu mogą być montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Foteliki te należą do grupy I i można w nich przewozić dzieci w wieku od 1. roku do 4 lat – przeznaczone dla starszych dzieci, które ważą 15-36 kilogramów. Dziecko w tych fotelikach przypina się pasami bezpieczeństwa, które zostały zamontowane przez producenta samochodu.

Jak wybrać fotelik dla dziecka, aby był najlepszy?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w aucie jest mocowanie ISOFIX. To system, który umożliwia szybkie zamocowanie fotelika, a do tego jest bardzo bezpieczny. Pamiętajmy, że swoją funkcję spełni tylko ten fotelik, który zostanie przez nas prawidłowo zamocowany. Do tego można sprawdzić, które z modeli fotelików samochodowych dobrze wypadły w testach zderzeniowych. Crash testy przeprowadzają niezależne organizacje – warto więc tym testom zaufać i wybrać fotelik, któremu została przyznana bardzo wysoka ocena. Jak wybrać fotelik samochodowy? Trzeba pamiętać, że dobrze sprawdzają się modele, których kąt nachylenie nie przekracza 40 stopni. Do tego zwróćmy uwagę na to, jak zapinają się pasy i jaki jest zagłówek. W kwestii pasów, należy postawić na model z pięciopunktowymi pasami. Tylko jeden pas powinien być naciągający. W przypadku zagłówka, przestrzeń wokół głowy dziecka powinna być zabudowana. Kupując fotelik warto rozważyć zakup modelu, który ma tak zwany system LSP. Są to pneumatyczne teleskopy, które chronią dziecko przed urazami, jakich może się nabawić, w przypadku uderzenia w bok samochodu. Sprawdźmy też, czy wybrany model fotelika ma homologację ECE. Fotelik z tą homologacją jest dopuszczony do sprzedaży na terenie Europy.