Czujniki dymu i gazu

Czuć się jak w domu oznacza również „czuć się bezpiecznie”. Czujniki czadu czy czujniki gazu odgrywają ważną rolę. Kiedy dochodzi do pożaru, uwalniają się toksyczne substancje, takie jak tlenek węgla. W takim przypadku najlepszym sposobem na ochronę siebie i swojej rodziny są właśnie czujniki dymu. Dadzą ci czas na poradzenie sobie z pożarem lub ewakuację.

Jak działa czujniki i gdzie go nie instalować

Czujnik tlenku węgla i gazu generuje alarm, gdy tylko wykryje dym lub gaz, co oznacza, że pośrednio reaguje na pożar. Istnieją również detektory reagujące na ciepło lub światło. Do użytku domowego najczęściej stosuje się czujniki dymu. Istnieje wiele miejsc, w których lepiej nie instalować czujki dymu, ponieważ często może dawać fałszywe alarmy:

  • Miejsca, w których emitowana jest para, na przykład pod prysznicem i łazienką lub w kuchni;
  • W pobliżu otworów wentylacyjnych, urządzeń grzewczych lub grzejnika. W takich miejscach konwekcja powietrza może zapobiegać przedostawaniu się dymu do detektora;
  • W garażu, w którym spaliny mogą wywołać fałszywy alarm;
  • Blisko lamp. Detektor dymu może szybko zostać zanieczyszczony pyłem w wyniku obiegu powietrza z powodu ciepła pochodzącego z lampy. Czujnik dymu musi być zainstalowany co najmniej 30 cm od lampy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Teraz czujniki dymu można kupić nie tylko w wyspecjalizowanych sklepach, ale także w supermarketach. Aby mieć pewność, że kupujesz prawdziwy detektor, a nie rekwizyty, musisz się upewnić, przynajmniej pytając sprzedawcę o radę. Ponadto prawdziwa czujka dymu powinna mieć:

  • Certyfikat CE (taki detektor może być używany w krajach UE);
  • instrukcje w języku polskim (powinno zawierać informacje o tym, jak i gdzie prawidłowo umieścić urządzenie, jak działa);
  • przycisk do testowania (pozwala aktywować urządzenie nawet bez pożaru, aby sprawdzić jego użyteczność).

Sprawdź: https://abcelektro.pl/246-czujniki-dymu-czadu-i-gazu