Czym się kierować kupując broń czarnoprochową?

Czym się kierować kupując broń czarnoprochową?

Choć karabin czarnoprochowy może wydawać się przeżytkiem, to nadal wielu miłośników broni uważa, że broń czarnoprochowa jest nie tylko stylowa, ale też wygodna. Jak odpowiednio wybrać najcelniejszy karabin czarno prochowy?

Jakie będzie zastosowanie broni?

Jakie będzie główne zastosowanie broni? Karabin czarnoprochowy na gilzy może być używane do więcej niż jednego celu, najważniejsze są poważne przemyślenia na temat prawdopodobnego zastosowania nowej broni. Tradycyjnie karabin czarnoprochowy rewolwerowy czy karabin czarnoprochowy dwulufowy służył do polowania. Jeśli najważniejszym celem jest strzelanie do celu, to wybierzmy karabin z lufą kalibru 45.

Nowa broń może być używana do polowania lub do zabawy. W tym przypadku doskonałym wyborem byłby szybko zaciskowy pistolet boczny kalibru .50 z regulowanymi celownikami i dodatkowa lufa z okrągłymi kulkami kalibru .45 ze stałymi celownikami.

Jaki styl: nowoczesny czy tradycyjny?

Ta sama lufa uderzeniowa wystrzeliwująca ten sam ładunek proszku może znajdować się w bocznym zamku, czy w pistolecie rzędowym. Oba typy pistoletów są podobnie celne w tych samych zakresach. Przewody liniowe mają tę zaletę, że są na ogół bardziej odporne na warunki atmosferyczne, łatwiejsze (i bardziej naturalne) w użyciu na lunetach i często mają nieco szybszy zapłon. Tradycyjne pistolety zazwyczaj są wygodniejsze podczas strzelania z ręki, są wyposażone w zestawy wyzwalające zwiększające celność i, spójrzmy prawdzie w oczy, wyglądają klasycznie.

Istnieją również hybrydy, takie jak karabin Thompson / Center Hawken, które nie są kopiami żadnej historycznej broni. Kilku producentów, w tym CVA, Knight i Remington, oferuje krótsze, lżejsze karabiny zarówno w wersji tradycyjnej, jak i rzędowej.