Detektory, które wykryją nie tylko czad

Detektory, które wykryją nie tylko czad

Każdego roku w naszym kraju z powodu zatrucia czadem życie traci spora liczba osób. Zatruć tych można uniknąć w bardzo prosty i tak naprawdę mało kosztowny sposób. Bezpieczeństwu zagraża także zbyt wysokie stężenie gazu. Przed tym niebezpieczeństwem także można się ochronić.

Jak działają detektory?

Zatrucia czadem można uniknąć montując czujniki czadu. Czujniki czadu monitorują stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Na tlenek węgla czujniki czadu reagują dzięki temu, że są zbudowane z elektrochemicznego lub półprzewodnikowego sensora. Detektory tlenku węgla montuje się na wysokości 180 cm od podłogi i co najmniej 30 cm od sufitu. Oprócz czujników czadu w sklepach dostępne są również czujniki gazu. Czujniki gazu montuje się na ścianie na wysokości 200 cm od podłogi. Czujniki gazu mogą mieć wbudowaną baterię. Są też takie czujniki gazu zasilane napięciem 230 V.

Gdzie zamontować detektory czadu i gazu?

Czujnik gazu można zamontować w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie zasilane gazem ziemnym, na przykład w łazience. Czujnik czadu można zamontować na przykład w kotłowni. Zaczadzenia można uniknąć montując czujnik tlenku węgla i gazu. Czujnik tlenku węgla i czadu nie jest urządzeniem drogim, a może uratować życie. Sam czujnik czadu jest tańszy niż czujnik tlenku węgla i czadu, różnica w cenie jest jednak niewielka. Detektory można kupić w wielu sklepach, także tych internetowych. Pamiętajmy, aby nie kierować się ceną urządzenia, ale tym czy ma atest.