Leczenie w ośrodku uzależnień szansą na zerwanie z nałogiem

Leczenie w ośrodku uzależnień szansą na zerwanie z nałogiem

Większość z nas uważa, że można uzależnić się tylko od alkoholu, narkotyków lub palenia papierosów. Specjaliści od uzależnień wymieniają ich znacznie więcej. Można seksoholikiem, pracoholikiem, lekomanem, hazardzistą, osobą uzależnioną od internetu lub korzystania z telefonu komórkowego. Niezależnie od tego czy uzależnienie jest psychiczne, czy fizyczne ich leczeniem zajmują się specjaliści pracujący w ośrodek leczenia uzależnień.

Ośrodek leczenia uzależnień: gdzie się leczyć?

Spora część ośrodek leczenia uzależnień to placówki prywatne. Jakość leczenia w takim ośrodek leczenia uzależnień jest bardzo wysoka. Osoby uzależnione od alkoholu lub innych substancji odurzających muszą wcześniej przejść etap odtrucia organizmu w ośrodek odwykowy. Bez poddania się procesowi odtrucia organizmu w ośrodek odwykowy nie ma mowy o tym, aby rozpoczęła się właściwa terapia. Osoby zdecydowane na terapię nie muszą szukać dwóch oddzielnych placówek. Ośrodek terapii uzależnień połączony jest bowiem z ośrodek odwykowy. Więcej na temat ośrodek terapii uzależnień można przeczytać w artykule „O leczeniu uzależnień”.

Ośrodek terapii uzależnień: co jeszcze warto wiedzieć?

Wychodzenie z nałogu nawet pod okiem specjalistów z ośrodek terapii uzależnień nie jest procesem łatwym. Wsparcia potrzebuje bardzo często także rodzina uzależnionego. Nawet po zakończeniu leczenia w ośrodku byli uzależnieni potrzebują wsparcia i opieki ze strony psychologa. Potrzebne jest im również wsparcie ze strony najbliższych. W terapii uzależnień wsparcie rodziny jest niezwykle ważne.