Orteza: coraz chętniej wykorzystywany aparat ortopedyczny
Rozmaite urazy przytrafić mogą się każdemu z nas. Jeśli dotyczą stawów, na ogół niezbędne jest czasowe usztywnienie. Gips na szczęście nie musi być już stosowany. Rozwiązaniem okazują się być ortezy. Dostępnych jest wiele rodzajów ortez, na przykład orteza nadgarstkowa czy łokciowa. Przyjrzyjmy się ortezom, zobaczmy, jak są skonstruowane i co proponują nam ich producenci.
Jak zbudowana jest orteza?
Każda orteza – zarówno orteza na nadgarstek, jak i inne stawy – ma za zadanie utrzymać staw w jednej pozycji. Tym elementem, który odpowiada za usztywnienie ortezy są specjalne poduszki powietrzne. Umieszczone są one między warstwami miękkiej tkaniny, dzięki czemu noszenie ortezy nie wiąże się z ryzykiem powstania bolesnych otarć. Bardzo ważny jest dobór materiału, z którego robiona jest orteza. Te najlepsze wykonane są z tkaniny oddychającej, co sprawia, że z ciała skutecznie odprowadzana jest wilgoć. Dodatkowo dobra orteza utrzymuje wokół stawu stałą temperaturę, co korzystnie wpływa na proces powrotu do zdrowia. Niezależnie od tego, jaka orteza nas interesuje – orteza nadgarstkowa czy na inny staw – możemy wybierać wśród ortez sztywnych, półsztywnych oraz elastycznych.
Co z rozmiarem?
Każda orteza – zarówno orteza na nadgarstek, jak i inne stawy – produkowana jest w kilku rozmiarach. Dzięki temu nie ma żadnego problemu z zakupem ortezy odpowiedniej dla danego pacjenta.
Orteza nadgarstkowa, na staw łokciowy czy kolanowy to dobry sposób na usztywnienie uszkodzonego stawu. Tych, których temat ortez zainteresował, odsyłamy do innego artykułu, z którego można dowiedzieć się jeszcze więcej.