Wybierając karabin – na co zwrócić uwagę?

Wybierając karabin – na co zwrócić uwagę?

Broń czarnoprochowa jest nadal chętnie wykorzystywana zwłaszcza przez miłośników tradycyjnych karabinów. Czym jednak kierować się wybierając najcelniejszy karabin czarnoprochowy?

Ważna jest cena

Paradoksalnie cena, jaką musisz zapłaci za karabin czarnoprochowy na gilzy, zależy od ciebie, a konkretnie od wyposażenia dodatkowego, na jakie się zdecydujesz. Kupując karabin czarnoprochowy, weź pod uwagę opłaty za zasięg, proszek, pociski, czapki, lunety, bazy, pierścienie, który może łatwo przekroczyć koszt samej broni palnej. Szybkie spojrzenie na koszt skromnych zestawów startowych może pozwolić na przemyślenie sytuacji.

Jaki kaliber i styl karabinu wybrać?

Zastanów się jaka broń będzie dla ciebie najlepsza. Czy jest to karabin czarnoprochowy rewolwerowy, czy też karabin czarnoprochowy dwulufowy. Jeśli zamierzasz strzelać do papierowych tarcz to wybór, nie ma większego znaczenia. Jednak typ pocisku ma duży wpływ na wybrany karabin. Stożki takie jak kule Maxi wymagają umiarkowanie szybkich beczek skrętnych. Chociaż powolne jak na standardy karabinów centralnych, 1:24 lub 1:28 są powszechne dla strzelców stożkowych.

Jeśli jesteś leworęczny, pistolet na młot jest dobrym wyborem. Działania w stylu tłoków zostały spopularyzowane przez Tonyego Knighta i nadal pozostają popularnymi wyborami w linii. Są proste, opłacalne, niezawodne, a wiele z nich ma wbudowane dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, które uniemożliwiają popełnienie błędu. Z kolei Inline-Bolt-line (po raz pierwszy wprowadzony popularnie przez Remington, jak sądzę) są obecnie najpopularniejszym stylem. Otwarte działania są zgodne z wymagającymi przepisami łowieckimi. Zostały wprowadzone jako szybszy czas zamka dla pistoletów tłokowych.