Czym jest orteza?

Czym jest orteza?

Rozmaite urazy mogą przytrafić się każdemu. Jeśli uszkodzony jest staw, niezbędne może okazać się jego utrzymywanie w jednej, niezmiennej pozycji. Nie zawsze jednak należy zakładać gips. Rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się być orteza. Obecnie dostępne są różne rodzaje ortez. Przykładem jest między innymi orteza nadgarstkowa. Przyjrzyjmy się ortezom bliżej.

Jak działa orteza?

Każda orteza – zarówno orteza na nadgarstek, jak i inne stawy – to rodzaj stabilizatora. Jak wspomnieliśmy we wstępie, jej zastosowanie to gwarancja utrzymania stawu w jednej pozycji. Elementem usztywniającym w ortezie są poduszki powietrzne. Między nimi umieszcza się warstwy tkaniny. Dzięki temu nie trzeba obawiać się tego, że podczas noszenia ortezy dojdzie do otarć. Ortezy dostępne dzisiaj wykonywane są tak, aby osoba je nosząca miała zapewniony komfort na najwyższym poziomie. Z tego powodu d ich wykonania wykorzystuje się materiały oddychające. Dzięki temu powstająca podczas noszenia ortezy wilgoć zostaje szybko odprowadzona na zewnątrz. Dodatkowo orteza – zarówno orteza nadgarstkowa, jak i przeznaczona do usztywnienia innych stawów – utrzymuje stałą temperaturę w danym miejscu.

W jakich rozmiarach dostępne są ortezy?

Każda orteza – zarówno orteza na nadgarstek, jak i inne miejsca – dostępna jest w różnych rozmiarach. Dzięki temu nie ma żadnego problemu z tym, aby każdy znalazł ortezę idealnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Dobrze dobrana orteza idealnie pasuje do ciała.

Jeśli interesuje Cię temat ortez, tym, co Cię ciekawi jest nie tylko orteza nadgarstkowa, zachęcamy do lektury innego artykułu dotyczącego właśnie ortez.