Zapewnij sobie bezpieczeństwo

Zapewnij sobie bezpieczeństwo

Czujniki czadu i czujniki gazu powinny znajdować się w każdym domu. W niebezpiecznej sytuacji uratują nam życie i dadzą niezbędny czas na ewakuacje czy ugaszenie pożaru.

Wybierz lokalizację czujnika

Strażacy zalecają, aby czujniki dymu i czujniki czadu były instalowane wysoko na ścianie lub suficie z dala od okien i drzwi zewnętrznych. Dym wypełnia pomieszczenie od sufitu do podłogi, więc lokalizacja detektorów wysoko na ścianie powinna natychmiast ostrzec. Zaleca się również, aby czujnik tlenku węgla i gazu był umieszczony w odległości co najmniej 10 cm / 4 cali od ściany w przypadku montażu na suficie i 10 cm / 4 cali od sufitu w przypadku montażu na ścianie.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Rozkład tlenku węgla w pomieszczeniu jest względnie równy, co oznacza, że źródło tlenku węgla może równomiernie rozprowadzać gaz w całym pomieszczeniu i domu. Dlatego instalując detektor tlenku węgla, wybierz miejsce, w którym alarm pozostanie czysty. Ważne jest, aby zainstalować czujki w sypialniach i na każdym piętrze domu. Umieść także detektor w korytarzu i detektor tlenku węgla w pobliżu ogrzewania, np. kuchenki gazowe. Nie instaluj czujki dymu w kuchni. Urządzenie reaguje na dym – zaczyna emitować bardzo głośny sygnał. Detektor ma za zadanie obudzić śpiące osoby lub zwrócić uwagę na to, co dzieje się w sąsiednim pokoju. Według statystyk instalacja czujników dymu zmniejsza liczbę ofiar śmiertelnych w pożarach o 75% – czego dowodem są doświadczenia innych krajów, w których instalacja czujników jest od dawna obowiązkowa.